Váš podíl na rozhodování o rozpočtu

/, TOP/Váš podíl na rozhodování o rozpočtu

Váš podíl na rozhodování o rozpočtu

Vy navrhujete!
Vy podporujete
Vy rozhodujete!

Má město zaplatit novou autobusovou zastávku ve Sklářích nebo přispět na úpravu hřiště na Voře? Prořezat stromy u Lunaparku nebo přidat stříšku nad vchod do mateřské školky v Ušovicích?

Pro městského úředníka je těžké poznat, co by lidé chtěli více. Žije v jedné části města, a zná hlavně svou cestu do práce a zpět. A tak něco vybere, netrefí se, lidé nadávají, proč se opravuje zastávka, když se rozpadá chodník.

Jak zapojit občany do rozhodování? Zajímavou možností je “participativní rozpočet”, jehož zavedení Pirátská strana dlouhodobě prosazuje.

Participativní rozpočet je veřejným nejen internetovým hlasováním o tom, co by si lidé přáli zrealizovat. Několikrát ročně je podle finanční situace obce vyčleněn balík peněz a stanoveny podmínky, na jaké projekty může jít.

Město nějaké projekty nabídne, ale může též umožnit lidem, aby hlásili své vlastní projekty. Chybí vám grilovací posezení na Prelátě? Navrhněte jej. Vysázet stromy v jisté části parku? Nakreslete to. Natřít zábradlí? Spočítejte si to. A pak vyplňte formulář na webu a napište kamarádům, aby hlasovali zrovna pro váš návrh.

Participativní rozpočty mají své limity. Nelze například přispívat na soukromé záležitosti – nemůžete navrhnout, aby vám město koupilo byt. Určené jsou hlavně pro menší záležitosti a projekty v řádů tisíců až stovek tisíc. Schvalovat v nich výstavbu městského okruhu za stamiliony se nehodí – k takovým velkým událostem je určeno spíše obecní referendum. O velkých výdajích se pak musí debatovat v zastupitelstvu, kde by měli sedět lidé, kteří od vás dostali důvěru ve volbách a slíbili vám, že budou podkladům věnovat dostatek svého času, aby mohli opravdu kvalifikovaně rozhodnout.

Participativní rozpočet bychom rádi zaváděli v tříletém cyklu tak, aby si na něj občané mohli zvyknout, naučili se s jeho pomocí město zlepšovat a zároveň se zbytečně neutrácely peníze za nedostatečně připravené projekty jen proto, že jiné nejsou. A zároveň, aby v nabídce nebyly jen projekty připravené městem.

By |2018-09-14T21:20:39+00:00Září 14th, 2018|BLOG, TOP|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Váš podíl na rozhodování o rozpočtu

About the Author: