Participativní rozpočet po pirátsku

Máloco nám dělá takovou radost, jako fakt, že se nám podařilo v Mariánských Lázních prosadit myšlenku participativního rozpočtu. Je pravdou, že se na tento nápad někteří ostřílení politici dívají stále trochu z patra. To u nás vyvolává obavy z toho, že v případě nástupu opozičních stran se občané Mariánských Lázní mohou s možností spolurozhodovat o investicích ve městě rozloučit.

Tak či tak dotáhneme všechny letošní projekty do konce a připravíme 4. ročník, který by měl startovat v únoru příštího roku. Budeme za participativní rozpočet bojovat v jakékoliv pozici a pokud o tom budou rozhodovat Piráti, PaRo z města nezmizí! Považujeme ho za dokonalý příklad toho, jak by mělo být nakládáno s veřejnými prostředky. Ty nejsou vlastnictvím vedení města, ale nás všech!

A jak to vlastně celé začalo?

Začátky byly krušné a první ročník jsme tvořili takřka na koleni. Přesvědčili jsme koaliční partnery, aby souhlasili s uvolněním 500 000 Kč a rozjetím projektu. Velké uznání a díky patří naší aktuální trojce na kandidátce a současnému radnímu města Lukáši Jadlovskému.

To on dával participativní rozpočet v Mariánských Lázních dohromady. Inspiroval se systémem z jiných měst, kde se podařilo PaRo prosadit a hledal platformu pro hlasování. S tím nám nakonec pomohl mobilní rozhlas, který se stal nedílnou součástí komunikace s občany a v současnosti si jednotlivé zprávy z města přes tento systém čte až 3000 lidí.

Díky Lukášovi se PaRo v Mariánkách chytlo a z původních 500 tisíc se rozpočet rozrostl na stávající 1 000 000 Kč. Do budoucna bychom tuto položku rádi dále navyšovali. Vždyť projekty, které z hlasování vzejdou, jsou projekty občanů pro občany, které si odhlasovala většina. To je nejčistší forma demokracie.

A jaké projekty z participativního rozpočtu vzešly?

Tak například hodně navštěvované discgolfové hřiště, které si již odbylo také premiéru v podobě prvního oficiálního turnaje. Discgolf uspěl dokonce dvakrát. Vloni s realizací dvanácti jamkového hřiště a letos s jeho doplněním na 18 jamek.

Občané města si také odhlasovali nové hodiny na Chebské křižovatce. Ty nové ukazují čas do všech stran a přibyl k nim i teploměr. Město pak jako bonus poblíž instalovalo také dvě lázeňské lavičky.

Hodně využívaný je pak veřejný gril, který vznikl vedle Mlékárenského rybníku za Vorou. Ten je zejména v letních měsících v neustálém obležení lidí z blízkého sídliště.

Všechny realizované projekty můžete prostudovat na stránkách www.zdraveml.cz .Fantazii se meze nekladou a se svým nápadem můžete přijít i vy. Podmínky jsou jednoduché a není jich moc. Projekt musí být veřejný a volně přístupný. Nelze navrhovat opravy komunikací. Pak už bude jen na Vás, abyste svůj plán obhájili a sehnali dost přátel a podporovatelů, aby Váš nápad došel až do realizace. Mnohým se to již podařilo, tak proč ne zrovna Vám!

Nejnovější příspěvky…