13. Zastupitelstvo města: Popandemický marketing a Mariánské Lázně v Živém kraji

Snad naposledy, v neobvyklých podmínkách online zasedání, se konalo 13. zastupitelstvo města.

Co se 19. května odehrálo (a nechce se vám číst celý článek):

👉 Město se snaží podpořit marketingové aktivity k přilákání domácích turistů
👉 Propad financí může být až 50 milionů korun pro letošní rok
👉 Pro vánoční trhy se opět počítá se 400 tisíci korunami

Závěrečný účet města

Loňský rok skončil se schodkem 33 milionů korun. Letos ovšem budeme čelit mnohem větším výzvám. Koronavirová opatření se podepíšou pod příjmy z rozpočtového sdílení daní, tedy z toho, co posílá stát. Propočty se neustále mění a v tuto chvíli se ztráta města pro rok 2020 pohybuje někde mezi 30-50 miliony. Rozpočet má rezervy díky opatrnému hospodaření z let předchozích, přesto je nyní nezbytné připravit se na masivní propad. Bude to obtížný úkol i pro následující roky. A to ještě nevíme, co všechno na nás připraví vláda, která část opatření bude sanovat s rozpočtů měst a obcí. 

Popandemický marketing a Mariánské Lázně v Živém kraji

Pochopitelným hlavním motivem, vinoucím se celým jednáním zastupitelstva, byla snaha nalézt pomoc pro občany i živnostníky našeho města, které postihne ekonomický vývoj pokoronavirových opatření.

Opatření pro povzbuzení cestovního ruchu pro domácí klienty je hned několik.

Předně je to potvrzení připojení se do destinační agentury Karlovarského kraje Živý kraj. Příspěvek města je ve výši 1,3 milionů korun a za ty bychom měli získat účast na všech marketingových kampaní, které bude destinační agentura tvořit. A že se předpokládá masivní zapojení!

Samostatnou aktivitou města je pak vytvoření strategie marketingové kampaně, která si vytyčila nesnadný cíl přilákat domácí turisty. V první fázi by mělo jít zejména o online kampaň za půl milionu korun (ty byly ušetřeny za zrušení zahájení lázeňské sezony). Nejsou to jediné peníze a jediná kampaň, KIS přichází s propagací vlastních aktivit za 600 tisíc korun. Věříme, že se povede do našeho města přivést nové turisty!

Město podpořilo 200 tisíci korun animační program Coolonada. Spolupracuje na něm Rodinné a komunitní centrum Domeček z Vrbiček, někteří místní hoteliéři a také společnost Ensana, která bude v letním období pro animační klub poskytovat prostory.

Pro přípravu na další velké otázky bude finanční výbor navrhovat vznik COVIDové pracovní skupiny, která by pomohla důkladně připravit město na dobu POSTCovidovou.

Dotace na kulturní a sportovní aktivity

I když máme před sebou léto, už nyní se zastupitelstvo bavilo nad podobou vánočních trhů. Ty by měly být tyto svátky kratší a s těžištěm na městské tržnici; program na kolonádě se předpokládá jednodenní. Na pořádání trhů je vyčleněno 400 tisíc korun a detaily přineseme podle přihlášených pořadatelů a podle toho,  jaký program a skladbu trhů nabídnou.

Letošní ročník Chopinova festivalu se bohužel nebude konat v podobě, na jakou jsme zvyklí. Proběhne pouze jeden, maximálně dva koncerty. Snahou pořadatelů je zejména zajistit maximální ochranu účinkujících a diváků a zároveň nepřetrhnout úctyhodnou tradici. Město podpořilo pořádání letošního ročníku 200 tisíci korunami, další prostředky přidá Karlovarský kraj i ministerstvo kultury.

300 tisíc korun navíc dostanou také fotbalisté FC Viktoria. Navýší se tak původní stotisícová dotace. Divizní soutěž přináší vyšší výdaje a výsledná částka je kompromisní.

Další body

O 1,7 milionu korun se navyšuje oprava ulic a chodníků. Stejně tak došlo k navýšení prostředků pro městskou policii.

Zastupitelstvo schválilo nákup šesti stánků, které budou umístěny na kolonádě. Zda se nákup uskuteční, to uvidíme až po vyjádření stanoviska památkářů z Lokte. 

V rámci přípravy rekonstrukce  ulice Tomáškova souhlasilo zastupitelstvo města s přípravou projektové dokumentace na tuto akci. Vzniknout by zde měla také nová parkovací místa.


Veškeré materiály a důvodové zprávy naleznete zde

Pirátští zastupitelé

Online záznam jednání zastupitelstva

 
 

Máte nějaké další otázky k tématu? Chtěli byste doplnit další informace? Napište nám do komentářů váš názor.

Pokud vás zajímají i další informace přímo od Pirátů v Mariánských Lázní, tak se určitě nezapomeňte přihlásit k našemu odběru novinek přímo do vašeho emailu, aby vám neuniklo nic důležitého.

Nejčtenější zprávy

 • Revitalizace parků

  Revitalizace parků

  V roce 2019 se dovršilo několikaleté snažení odboru životního prostředí o propojení parků skrze celé území Mariánských Lázní.

 • UNESCO – Rozvoj města

  UNESCO – Rozvoj města

  Mariánské Lázně dlouhodobě usilují o vstup do exkluzivní rodiny UNESCO.

 • Opravy sportovišť

  Opravy sportovišť

  Do městských sportovišť a dětských hřišť jsou každoročně investovány vysoké částky.

 • Opravy chodníků

  Opravy chodníků

  Na opravy chodníků se každoročně vyčleňuje část rozpočtové položky na opravy komunikací.

 • PaRo participativní rozpočet

  PaRo participativní rozpočet

  Participativní rozpočet je dobrým nástrojem pro zapojení občanů do dění ve městě a dává lidem možnost o části investic rozhodovat přímo.

 • Opravy silnic

  Opravy silnic

  Na opravy komunikací - tedy silnic a chodníků - se každoročně investují v Mariánských Lázních nemalé prostředky.

 • Opravy městských staveb

  Opravy městských staveb

  Ve vlastnictví města je v současnosti několik strategických objektů, které vyžadují větší rekonstrukce.

 

Piráti Mariánské Lázně