V Mariánských Lázních asi není člověka, který by nezaznamenal, že jsme dotáhli naší snahu dostat se do prestižní rodiny statků UNESCO. A naprostá většina z vás už určitě také zaznamenala, že se Mariánky snaží o získání statutu klimatických lázní.
Co to ale v reálu znamená, proč to děláme a jaká práce se za tím skrývá? Pojďme se na to společně podívat…
Oficiálního přijetí do rodiny statků UNESCO se Mariánské Lázně spolu s dalšími 10 lázeňskými městy ze 7 zemí Evropy dočkaly v červenci roku 2021. Šlo o završení desetiletého úsilí velkého množství lidí a odborníků. Přesto můžeme s jistotou říct, že to nejpodstatnější se událo v uplynulých několika letech. Zásadní bylo oficiální odevzdání nominační dokumentace, kterého se přímo v Paříži za naše město účastnil pirátský starosta Ing. Martin Kalina. Druhým rozhodujícím okamžikem pak byla inspekční cesta hodnotitelů z ICOMOSu, což je přidružená organizace, která UNESCU doporučuje případné přijetí kandidujících statků. Všechny přípravy i samotná mise proběhly na profesionální úrovni. Vždy se najde nějaký další prostor pro zlepšení a práci, ale naše snaha, dobrá příprava a obhajoba přinesly své ovoce. Vždyť naše nominace byla schválena napoprvé a to během pár minut a bez jakýchkoliv doplňujících dotazů či poznámek ze strany vrcholového orgánu UNESCO, který o tom rozhoval.
Práce ale zdaleka nekončí. Neustále je potřeba aktualizovat management plány, jednat s našimi partnery z ostatních měst a udržovat náš “statek” na vysokém standardu. To je práce pro site managera města a starostu.
Neusínáme na vavřínech a jdeme ještě dál!
Klimatické lázně jsou na dosah
Shlédli jsme se v možnosti zabojovat o získání statutu klimatických lázní. Tímto označením se pyšní v současnosti pouze 7 míst v celé ČR. Na západ od Prahy najdete takové místo dokonce jen jedno. Jedná se o Lázně Kynžvart.
Statut klimatických lázní díky unikátním podmínkám a výjimečně čistému vzduchu uděluje Český inspektorát lázní a zřídel. Aby byl titul udělen, musí kandidát po celý rok pravidelně a důkladně měřit emise a škodliviny ve vzduchu. Pak se všechny hodnoty zprůměrují a posoudí.
Naší snahu koordinujeme s místními hoteliéry a zejména pak se společností ENSANA. V současnosti budeme v Mariánských Lázních provádět již poslední ze 4 povinných měření. Data z těch již ukončených jsou více než slibná. V průběhu příštího roku pak odešleme na ČIL svou žádost a budeme držet palce.
A proč to vlastně všechno děláme? K čemu nám je UNESCO a písemné potvrzení, že v Mariánských Lázních léčí i samotný vzduch?
Mimojiné jde samozřejmě také o prestiž. Pokud naší snahu dotáhneme do zdárného konce, budou Mariánky jediným městem v celé ČR, které se bude moci pyšnit vlastnictvím všech 4 přírodních léčivých zdrojů (přírodní minerální vody, peloidy, zřídelní plyn a léčivé klima) a zároveň členstvím v UNESCO.
To už něco znamená a lépe už to prostě nejde! O Mariánských Lázních se bude znovu mluvit a budou unikátem v celé zemi s výrazným přesahem do zahraničí. A to samozřejmě znamená zvýšený zájem návštěvníků. Tím se dostáváme k druhému důvodu naší snahy o přiznání statutu klimatických lázní a členství v UNESCO. Snažíme se tím podpořit místní podnikatele a hoteliéry a pomoci jim do našeho města lákat další hosty a návštěvníky. Společně obnovujeme celosvětový věhlas našich krásných Mariánských Lázní.