akce kamen

Falešné Hranice. Akce "Kámen"

Společnost pro výzkum zločinů komunismu z. s. představuje historicky cenné dílo, které mapuje dosud téměř neznámou nezákonnou činnost Státní bezpečnosti z přelomu 40. a 50. let 20. století.

Spisovatelka a badatelka Václava Jandečková na mnoha osobitých příkladech popisuje příběhy účastníků i zákulisí zákeřných zločinů, které spočívaly v organizování pastí pro předem vytipované oběti vyprovokované k útěku z Československa.

StB vymyslela akci „Kámen“, aby mohla vyslýchat vyhlédnuté osoby na falešných německých celnicích v domnělých úřadovnách americké vojenské kontrarozvědky. S usvědčujícími materiály pak byly osoby, které se domnívaly, že skutečně překročily státní hranici, za nedovolený „přechod“ zatčeny.

Nešlo o náhody, nýbrž o široce uplatňovaná opatření bezpečnostního aparátu, který skrytě porušoval vlastní zákony. Záměrem autorky je přiblížit rafinovanost, která se v chápání státně bezpečnostní práce stávala samozřejmostí.

Navzdory faktu, že se jednalo o nejutajovanější represivní akce komunistického režimu, odhaluje nové oběti i pachatele, nastiňuje vývoj akce „Kámen“ v čase i prostoru, dokládá škálu důvodů pro její využití. Unikátní archivní materiály konfrontuje s pozdějšími výpověďmi svědků, postupy tajné policie tak představuje v novém světle.

Na základě celospolečenského významu výstava získala záštity od Ministerstva kultury ČR, Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i. a Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

Výsledky výzkumu Václavy Jandečkové totiž prokázaly, že během čtyř let rané doby komunismu se přísně utajovaná metoda „Kámen“ pro své rozšíření, rozmanitost účelu použití a různě tragické důsledky proměnila ze systémového opatření policejního aparátu v ostudný fenomén našich dějin.


Aktéři zločinů akce „Kámen“ přitom zůstali nepotrestáni!

 

akce kamen

Výstava FALEŠNÉ HRANICE. Akce "KÁMEN"

Termín: 22. 3. - 30. 4. 2019
Od - do: Pondělí - Sobota 13 - 17
Kde: Lesní mlýn (bývalý hotel Donbas) Třebízského 204/12
Vstup: ZDARMA

Vernisáž výstavy FALEŠNÉ HRANICE

Termín: pátek 22. 3. 2019 od 18 hodin
Vstup: ZDARMA

 

Rozhovor s autorkou výstavy Václavou Jandečkovou a kurátorkou výstavy Karolinou Vejmělkovou na vernisáži v Mariánských Lázních

 

 
 

Na vernisáži proběhne beseda s autorkou výstavy, paní Václavou Jandečkovou a také bude ke shlédnutí video s obětmi a strůjci této zákeřné akce podbarvené scénickou hudbou, kterou pro nás složil Richard Ulrych. Následovat bude animovaný film na téma Falešné hranice, které vytvořili studenti pražské UMPRUM.

 

vernisaz

akci pro Vás pořádá

Společnost pro výzkum zločinů komunismu

zlociny komunismu

www.zlocinykomunismu.cz

FB stránka

Wiki Akce Kámen

zlociny komunismu logo

 

podpora

Výstava vznikla za podpory Plzeňského kraje, města Kdyně, městysu Všeruby, obce Tři Sekery a soukromých dárců. Záměrem výjimečné putovní výstavy je upozornění na tyto zločinné praktiky komunistického režimu nejen v České republice, ale také v zahraničí.

Výstava v Mariánských Lázních vznikla za podpory laskavého svolení majitele objektu Lesního mlýna, radní města Karoliny Vejmělkové, MS Pirátské strany Mariánské Lázně a města Mariánské Lázně.

 

 
 

Piráti Mariánské Lázně