Podpora Přírody

Příroda je naše všechno

Piráti z Mariánských Lázní nezapomínají na to, co dělá tuto lázeňskou perlu místem, do kterého se každý rád vrací. Je to naše nádherná příroda a všudypřítomná voda.

O takové bohatství je ale potřeba se náležitě starat a my si to uvědomujeme.

Proto se pod naším vedením  v posledních letech na vhodných místech po městě objevují nové tůně, které se následně stávají domovem vodních živočichů a rostlin. Od roku 2018 jich v Mariánských Lázních vzniklo 5 zcela přírodních a k tomu jedna částečně dlážděná. Opravují se také vodní nádrže a rybníky.

Další esenciální částí přírody je samozřejmě zeleň. To, že jsou Mariánské Lázně městem obklopeným lesy, vědí všichni. Věděli jste ale také, že v roce 2020 vznikl ve městě komunitní ovocný sad? Nachází se v něm téměř 50 ovocných stromů různých druhů od tradičních jabloní a hrušní přes třešně, slivoně až po ořešáky. No a když už něco začneš, tak to také musíš dotáhnout do konce. Toto heslo razíme vždy. Naší myšlenkou již při zakládání sadu bylo, že by se do něj dříve nebo později měly nastěhovat také včely, aby byla symbióza kompletní. A to jsme udělali během letošního roku. Po dohodě s místním členem Českého svazu včelařů došlo přímo na místě ke schůzce a starosta Martin Kalina se včelaři společně došli k závěru, že lokalita je pro včely opravdu vhodná a po okolí budou mít dostatek potravy. V městském sadu se tedy zabydlelo celkem 10 úlů. 

Někdo by se mohl zeptat kde na takové projekty berou ti Piráti peníze? Je třeba poznamenat, že pod pirátským vedením je město velmi úspěšné v získávání dotací. Za poslední 4 roky na nich obdrželo na různé projekty téměř 90 000 000 Kč. A to je případ i zmíněných tůní a sadu. V případě tůní šlo o dotační program na podporu prevence proti suchu, zadržení vody v krajině a péče o zeleň. A na městský sad čerpaly Mariánské Lázně z dotačního programu výsadba stromů – Individuální projekty z Národního programu Životní prostředí k poskytnutí podpory k zlepšení funkčního stavu zeleně ve městech a obcích.

Příroda je naše všechno!